Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Nie wszyscy, którzy błądzą są zagubieni
31 January 2017

W języku angielskim istnieje popularne i żartobliwe powiedzenie „It’s not rocket science”, co tłumaczone dosłownie oznacza „To nie jest nauka o rakietach”, a w wolnym tłumaczeniu  jest równoważne sformułowaniu „To nie jest aż tak skomplikowane”.

Czasami jednak zagadnienia bywają bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeśli dotyczą statków kosmicznych. Nauka o lotach kosmicznych znana jest z tego, że nie gwarantuje powodzenia i bywa ryzykowna, ale dostarcza też niezwykle cennych wyników.

W 2014 wysłano w przestrzeń kosmiczną maleńką sondę o nazwie PROCYON, której zadaniem było przelecieć obok planetoidy i zbadać jej powierzchnię. Silniki sondy jednak zawiodły i została ona unieruchomiona. Od tego czasu, zamiast badać planetoidę, PROCYON bada Słońce.

We wrześniu 2015 roku, sonda Rosetta znajdowała się w pobliżu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Były to ostatnie tygodnie misji Rosetta i obydwa obiekty znajdowały się bardzo blisko Słońca.

Komety są często nazywane brudnymi kulami śnieżnymi, ponieważ składają się głównie z lodu i kosmicznego pyłu. Kiedy znajdą się zbyt blisko Słońca, część lodu paruje na skutek ciepła. Tak tworzy się charakterystyczny „warkocz” kometarny. Powstaje wtedy również wokół komety mglista chmura znana jako „koma”.     

Rosetta spędziła ostatnie tygodnie swej misji głęboko wewnątrz komy i nie była w stanie obserwować zmian kształtu i rozmiarów komy.  Niestety, kiedy kometa przelatywała w pobliżu Ziemi, warunki obserwacyjne nie pozwoliły także teleskopom naziemnym na zbadanie komy.

Na szczęście PROCYON przyszedł na ratunek i dostarczył obserwacji komy kometarnej z kosmosu. Wyniki tych obserwacji pozwoliły stwierdzić, z czego składa się kometa i jak szybko traci wodę ogrzewana przez Słońce.

Przez bardzo długo uważano, że to zderzenia z kometami, które miały miejsce miliony lat temu,  dostarczyły wodę na Ziemię. Badania komety 67P mogą pomóc nam zweryfikować, czy to prawda.

 

Ciekawostka

PROCYON jest nazywany mikrosatelitą ze względu na swe niewielkie rozmiary – jest tylko trochę większy niż kuchenka mikrofalowa i waży niemal tyle samo co zmywarka. Jest to pierwsze naukowe odkrycie dokonane z przestrzeni kosmicznej przez tak małego i taniego satelitę. 

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

PROCYON and Comet 67P
PROCYON and Comet 67P

Printer-friendly

PDF File
1.1 MB